Сама опозиція злочинець / учений, створена психологом, вказує на те, що дослідник передбачав реакцію піддослідних. Хоча для науково-фантастичного і авантюрно-пригодниць- кого жанрів любовна інтрига – не головний сюжетний вузол, однак те, що її наразі нема, не є чимось звичайним. Інша справа, що взаємини академіка з середовищем і час, у якому він жив, показано не надто різноманітно, одноплощинно. Саме тут, з нашого погляду, profireworks.com причина душевної кризи академіка Карналя. На її думку, поколінню Карналя властиві такі риси, як презирство до суєтно- сті, масштабність мислення, екстрасенси про Україну 2023 трудова самовіддача, громадянська свідомість. Кучмієнко – персонаж, котрий після Карналя викликав найбільше за- питань. П.Загребельний солідарний з Софоклом: людина – найбільше з див, безмежне джерело можливостей. Л.Брежнєва і В.Щербицького. Зокрема, перший секретар ЦК КПУ В.Щер- бицький на VII з’їзді письменників України сказав: «На етапі зрілого, розви- нутого соціалізму провідним соціальним типом є людина високої професіо- нальної ерудиції й інтелекту – робітник, колгоспник, трудівник розумової пра- ці. Тепер, щоправда, вважають неймо- вірним, якщо людина присвячує своє життя науковому дослідженню. Цюпи, станов- лять злагоджену єдність особистостей, що присвятили своє життя служінню людині; це свого роду сонм святих, покликаний виражати віру автора і прота- гоніста в розумну сутність світу, незворотність історії, у необхідність актив- ної громадської позиції. Кравчук мимоволі порівнює інтелігентного, хоч і під- ступного жандармського підполковника з теперішнім своїм слідчим, молодшим лейтенантом держбезпеки Хасіним, і порівняння це не на користь радянській владі.
Тому літературознавці розгляда- ли роман у різноманітних контекстах: автобіографічному, жанровому, харак- терологічному, в контексті постаті вченого в радянській літературі. І все-таки «Нащадки скіфів» – не історичний роман. У доробку П.Загребельного роман «Розгін» можна назвати «нау- кознавчим». П.Загребельного у сенсі наближеності чи віддаленості від поширених у той час художніх тенденцій, стереотипів, відповідності офіційному канону, культурним матрицям, з надр який експлікується авторський образ науки. Кохана жінка відвернула- ся від нього. Духовне оновлення людини письменник узалеж- нив від соціальних змін. Очевидно, назрівла необхідність змін у напрямку повноти буття і сво- боди як у житті країни, так і в особистому житті Марченка. Поведінку Марченка зумовлюють вдача, виховання, дух часу, любов до істини. За кількома ознаками вірш «Антитеза» належить до наукової поезії: тема науки, термінологія, філософська назва. За ширмою офіцій- ності крилися суто приватні проблеми. Зі сторінок книги постає загальна картина науково-дослідної роботи так званого періоду застою: нав’язуван- ня науковими авторитетами власної думки за умов колективної праці, суто виконавські функції дослідника, обмеженість культурних обширів, рутина, обов’язкові цитування класиків марксизму-ленінізму, написання дисертацій на замовлення, спізнення і балаканина, інтриги, боротьба за владу. Розгорнений виклад літературно-критичної рецепції роману «Розгін», з нашо- го погляду, є виправданим, оскільки може бути показовим у сенсі критичного сприйняття багатьох інших художніх книжок цього періоду про науку.
Тому у вірші може йтися також про «розщеплення» національної сві- домості. Це може стосуватися соціальних надбавок або збільшення прожиткового мінімуму. І.Солдатенко у статті «Вірність покликанню» більше зупиняється на соціальних мотивах вчинків протагоніста. Спільне радянське минуле більше роз’єднувало, ніж об’єднувало. Звісно, автор вірить у мирне покликання науки. Цими роздумами автор створив привід прогнози екстрасенсів для України на 2023 рік дискусії. Цікаво, що в остаточній редакції роману автор інакше тлумачить воєнний досвід головного героя. Селянам допоміг досвід і незбагненна логіка інтуїції. Оповідання Ю.Мушкетика «Диявол не спить» є прихованою полемікою з романом В.Шевчука «Предтеча», так само як дилогія В.Шевчука про Т. Видатні вчені у романах Н.Рибака і Ю.Мушкетика наділені непересіч- ними моральними рисами. Дмитро Іванович оглянувся і в подиві побачив, що навіть тінь від гайка була не чорна, а світла, біла, життєдайна. Дмитро Іванович не знаходить розуміння і підтримки у власній родині. Відомо, що Матвій Іванович Остроградський, той самий, що чекає на Україну в 2023 році передбачення відзначився у війні 1812 р., предводитель кременчуцького дворянства, був при- хильником автономії України.
Прогнози пророцтво для України 2023 України на 2022 з допомогою Таро більш позитивние. О.Шпен- глер ще раніше констатував занепад Європи і зникнення фаустівського духу й душі. В оповіданні «Печеніги» старенький професор археології Гринько власною смертю буквально воскресив середньо- вічну історію степу або, інакше кажучи, запліднив душі нащадків історичною пам’яттю, без якої нема розуміння головного і другорядного в людському бутті. Поза межами соцреалізму могло бути інакше. Названо кілька докумен- тальних книг про видатних фізиків ХХ ст. Поза увагою лишились відомі тво- ри про вчених Й.В.Гете, О. Однак надалі інтерес до національного змісту наукової діяльності майже зникає з української літератури, лише пробиваючись глухи- ми натяками в аспекті інших проблем: фізиків і ліриків, морально-етичного забезпечення науки, екології, народності, стосовно агресивної технократії. Враховую- чи контекст Малишкової лірики, слід зауважити, що поет засуджував лише окремі аспекти наукової діяльності, породжені безоглядною вірою в науку, таврував технократизм. Насправді ж, гармонія «між діловитістю й душевністю» могла бути лише в тому випадку, якби життєва стратегія, яку визначали партія та уряд, відповіда- ла справжнім потребам суспільства. Ледь не забув сказати про Японію та Південну Корею, які також купують чимало української продукції.